zetinburnu-bocek-ilaclama

Zeytinburnu İstanbul Avrupa yakasında yer alan ve kalabalık nüfusa sahip olan ilçeler arasında yer alır. İstanbul’un diğer birçok ilçesi gibi denize sınırı olan Zeytinburnu böcek ilaçlama uygulamalarının sıklıkla yapıldığı bir alandır. Çünkü hem 300 bine yakın kişinin yaşadığı nüfus yoğunluğu fazla olan hem de yeşillik alanlar ile denize yakın bir konuma sahip olan bu ilçe, haşereler ve kemirgenler için uygun bir yaşam alanı oluşturmaktadır. İnsan ve hayvanların üzerinde kan emerek yaşayan parazitlerin yanı sıra fareler de bu ilçede sıklıkla görülmektedir. Eski ve tarihi yapıların da hayli fazla olduğu Zeytinburnu bu açıdan da böcek ve farelere sıklıkla rastlanan bir ilçe durumundadır. Sanayi alanında gelişmiş bir ilçe olan ve çok sayıda tekstil firmasının da bulunduğu Zeytinburnu haşere ilaçlama faaliyetlerinin çok sık yapıldığı İstanbul ilçelerinin başında gelir.

 

Kapalı alanlarda; ev, iş yeri, bodrum, ofis başta olmak üzere bu ilçede sıklıkla uygulama yapılırken, açık alanlar için de uygulama yapılmaktadır. Akrep ve çiyan gibi zehirli haşerelerin de görüldüğü Zeytinburnuilaçlama şirketleri tarafından en sık uygulama yapılan semtler başında; Veli Efendi, Kazlıçeşme, Merkez Efendi gelir. Bunun yanı sıra Yenidoğan, Telsiz ve Sümer semtleri için de haşere ve kemirgen ilaçlama uygulamaları yoğunlukla yapılmaktadır. Zeytinburnu böcek ilaçlama uygulamalarının yoğun bir şekilde yapıldığı bir ilçe olduğu gibi bu alanda faaliyet gösteren şirketler konusunda da dikkatli olmak gerekir. Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ve profesyonel olmayan, bilgisiz elemanlar ile hizmet veren firmalardan yardım almamaya dikkat edilmelidir.

 

Çok sayıda fabrika ve tekstil atölyesinin yer aldığı Zeytinburnu böcek ilaçlama fiyatları konusunda ekonomik çözümler sunan firmaların yer aldığı bir ilçe olduğu gibi bu hususta da dikkatli olmak şarttır. Çünkü ucuz ilaçlama ücretleri ile uygulama yapan şirketlerin birçoğu kalitesiz ve sağlık bakanlığından onaylı olmayan ilaçlar kullanmaktadır. Kalitesiz ilaçlar ile uygulama yapan Zeytinburnu ilaçlama şirketleri hem haşerelere karşı bir çözüm oluşturamaz, hem de sağlık açısından ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle bu ilçede ilaçlama servisleri tarafından yardım alırken dikkatli olunmalı ve tüm kıstaslar göz önünde bulundurulmadan, tercih yapılmamalıdır.