kadikoy-bocek-ilaclama

Kadıköy, en kalabalık İstanbul ilçeleri arasında yer almakla birlikte, konumu ve iklimi nedeniyle de haşerelerin en sık görüldüğü alanlar arasında yer alır. Gıda sektöründe hizmet veren ve çok sayıda iş yerinin bulunduğu Kadıköy böcek ilaçlama hizmetlerinin de sıklıkla yapıldığı bir ilçedir. Yaşam alanlarına ciddi zarar veren haşere ve kemirgenler iş yerleri için maddi sıkıntılara da neden olmaktadır. Kalitesiz ya da zirai nitelikteki haşere ilaçları ile yapılan uygulamalar, eşyaların üzerinde iz kalmasına yol açtığı gibi ürünlerin kullanılmaz hale gelmesine de yol açmaktadır. Bu nedenle hem ev, ofis, mağaza gibi iç mekanlarda hem de cafe, lokanta, yemekhane gibi gıda işletmelerinde yapılan uygulamalar için kaliteli ilaçların kullanılması şarttır.

 

Kadıköy haşere ilaçlama firmaları tarafından yapılan uygulamalar maddi zarara yol açabildiği gibi sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Zehirlenmeye dahi yol açabilecek kadar etkili olabilen haşere ilaçlarının dozunun iyi belirlenmesi ve haşere türüne göre uygulanması son derece önemlidir. Nüfusun oldukça kalabalık olduğu Kadıköy’de böcek ilaçlama şirketlerinden yardım alırken, sağlık bakanlığı kıstasına dikkat edilmeli ve güven vermeyen firmalardan yardım alınmamalıdır. Kalamış, Söğütlüçeşme, Fenerbahçe ve Moda gibi nüfusu daha kalabalık olan Kadıköy semtleri için sıklıkla uygulama yapıldığı gibi, daha az nüfusa sahip olan Kuyubaşı, Erenköy, Kızıltoprak gibi ilçelerde de böcek ilaçlama işlemleri yoğun bir şekilde uygulanmaktadır.

 

Böceklerin ciddi sorunlar yarattığı Kadıköy’de çatı faresi, tarla faresi ve sıçan gibi kemirgenlere karşı da uygulama yapılmaktadır. Püskürtme ya da buharlama yöntemi ile yapılabilen böcek ilaçlama işlemlerinde, işlemi yapan firmanın, haşereler ile mücadele yöntemleri konusunda uzman olması şarttır. Basit ve amatör yöntemler ile yapılan işlemlerden fayda sağlamak olanaksızdır. Bu nedenle Kadıköy Böcek ilaçlama servisleri tarafından hizmet alırken, şirketin iyi bir şekilde araştırılması ve güven vermeyen firmalardan yardım alınmaması gereklidir. Bunun yanı sıra, kalorifer böceği, karınca gibi insanlara doğrudan zarar vermeyen haşerelerden kurtulmak için dahi, bireysel yöntemlerin sonuç vermediği unutulmamalıdır. Ciddi bir mücadele ve ilaçlama gerektiren haşere kontrol için profesyonel firmalardan hizmet almak gereklidir.