fare-ilaclama

Fare İlaçlama Servisi

İnsanların yaşadıkları alanlarda fare veya fare olduğuna dair bir iz (etrafa bıraktığı dışkı) fark edildiğinde mutlaka fare ilaçlama yapan bir firmadan destek almak gereklidir. Bireysel çabalar ve eski usul kurulan fare kapanları çoklukla işe yaramamakta, olayın daha vahim boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden mutlaka uzman ve deneyimli bir ekipten yardım alınmalıdır.

Fare Türleri ve Özellikleri

Farelerin; lağım faresi, ev faresi, çöl faresi, kör fare, çatı faresi, su faresi, sıçan gibi pek çok türü bulunmakta, türüne göre bir fare yıl içinde dört ya da altı kez, sekiz ya da on iki yavru bırakarak hızlı bir üreme gerçekleştirmektedir. İşte bu yüzden sorun hızla büyümeden, hızlı bir şekilde önlem alınıp, sorun çözüme kavuşturulmalıdır. Uzman bir ekiple temasa geçtiğinizde öncelikle hangi tür fareyle baş edilmesi gerektiği tespit edilir. Bu tespit sonrasında kullanılacak yöntem ve ilaca karar verilerek uygulamaya geçilir. Fare ilaçlama fiyatları kullanılacak yöntem ve ilaca göre farklılık gösterebilmektedir.

Fare İlaçlamada Kullanılan Yöntemler

Fare ilaçlama için kullanılan yöntemler, farenin türüne ve yaşam alanının içinde yuva kurup kurmadığına, dış ortamla bağlantısı olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir.

Fare ilaçlama konusunda izlenecek yol şöyledir:

  • İlk olarak farenin yaşam alanına nereden girdiği ya da yuva yapmışsa nerede yuva yaptığı tespit edilmeye çalışılır. Eğer böyle bir tespit mümkünse, direkt olarak yuva ilaçlanarak soruna çözüm üretilir.
  • Şayet böyle bir tespit yapılamıyorsa o zaman devreye, fare istasyonları girmektedir. Fare istasyonu olarak adlandırılan bir çeşit düzenektir ve aslında kemirgen istasyonudur. Dekoratif bir görünüm sunması, içine yerleştirilen yemlerin çocuklar, evcil hayvanlar tarafından ulaşılamayacak konumda olması nedeniyle tercih edilen ve fındık faresi, lağım faresi, tarla faresi gibi fare türlerinde kesin sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Ayrıca fare istasyonuna konulan yemlerin, nem, rutubet ve yağmur gibi etkilerden korunması da, fare istasyonlarının avantajları arasında yer almaktadır. Evde yuva kurmuş fareler kadar, dışarıdan gelme ihtimali olan fareler için de, böyle bir düzenek kullanılabilmektedir. Fare istasyonları ihtiyaca göre birden fazla noktada yer alabilmekte, her ay rutin olarak konulan yemler kontrol edilmekte, yaşam alanındaki farelerin hangi miktarda olduğunu da kontrol etmek mümkün olmaktadır. Sağladığı pek çok avantaj nedeniyle, fare istasyonları, Dikilitaş Böcek İlaçlama tarafından da uygulanmakta, farenin yok edilmesi dışında farenin çevreye bıraktığı dışkı ve salyanın temizlenmesi, dezenfekte edilmesi konusunda da hizmet verilmektedir.