bakirkoy-bocek-ilaclama

Bakırköy, İstanbul’un kalabalık ilçeleri arasında yer aldığı gibi en yoğun nüfuslu ilçelerinden de biridir. Sahile yakın olan Bakırköy, bu açıdan birçok haşere türünün sıklıkla görüldüğü alanların da başında gelmektedir. Hamam böceği, karınca gibi gider böceklerinin sıklıkla görüldüğü bu ilçede, pire, tahtakurusu gibi parazit haşerelere de rastlanmaktadır. Cafe ve restoran gibi işletmelerin sayısının hayli fazla olduğu Bakırköy’de böcek ilaçlama uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır.

 

Ataköy, İncirli gibi oldukça yoğun nüfuslu semtlere sahip olan Bakırköy böcek ilaçlama firmaları tarafından en sık uygulama yapılan İstanbul ilçelerinden biridir. Hürriyet caddesi boyunca cafe, büfe, mağaza gibi işletmelerin sıralandığı ilçede özellikle bu ilçeler için haşere ve fare ilaçlama işlemleri yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Buharlama ya da püskürme yöntemi kullanılarak yapılan sıvı ilaçlamanın yanı sıra katı, jel ve toz halindeki takviye ilaçlar ile de bu semtte sıklıkla uygulama yapılmaktadır.

 

Ağaçlık alanların olduğu bölümlere yakın alanlarda ve özellikle tren istasyonu civarında; hamam böceği, pire, tahtakurusu gibi haşereler ile fareler büyük sorunlar yaratmaktadır. Ahşap yapıların ve eski binaların sayısının fazla olduğu Bakırköy’de ilaçlama şirketleri özellikle bu alanlarda yoğun bir şekilde uygulama yapmaktadır. Bunun yanı sıra her gün on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen alış veriş merkezleri de Bakırköy’de ilaçlama uygulamalarının sıklıkla yapıldığı alanların başında gelir. Bahçelievler ile Zeytinburnu arasında yer alan bu ilçede hastane, okul, dershane ve iş merkezleri sayısı oldukça fazladır.

 

Bakırköy haşere ilaçlama firmaları yoluyla haşere ve kemirgenlere karşı yardım alırken, şirketin sahip olduğu özelliklere dikkat etmek ve güven vermeyen işletmelerden yardım almamak gereklidir. İstanbul’un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Bakırköy’de yanlış yapılan ilaçlama yöntemleri binlerce kişinin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Gıda işletmeleri, AVM, mağaza ve ev, iş yeri, bina gibi alanlar ile bahçe, otopark gibi alanlara yapılan uygulamalarda etkili ve kaliteli ilaçlar kullanan ve Sağlık Bakanlığı onayına sahip firmalardan destek almak gereklidir. Bakırköy’de haşere ilaçlama hizmeti veren firmaların referansları da kontrol edilmeli ve referans gösteremeyen firmalardan yardım alınmamalıdır.